Dementi

Nie, nie vážení čitatelia, toto nie je oslovenie. Je to len jedno slovíčko z prebohatej studnice slov vysokej politiky a diplomacie. Dovolím si v tejto súvislosti načrieť do časopisu Infarkt – vychádzal pred vyše päťdesiatimi rokmi a myšlienky tam uverejnené doteraz nevybledli. Takže, viete čo je to dementi? Dementi je oficiálne potvrdenie toho, čo sa doteraz len šepkalo…

Určite ste si to nikdy takto nepreložili. Dementi je mimoriadne exploatované slovo tlačových hovorcov všetkých štátnych orgánov a organizácií či ministrov samotných (ale aj na hrane zákona fungujúcich spriatelených firiem), ktoré pre ich neopatrnosť aj menej ostražití občania či nesústredená opozícia nachytávajú s rukou v cudzom vrecku, alebo v niečom podobnom. Kedysi bolo toto slovo skoro výhradne v slovníku diplomacie, len kde-tu neskúsený politik upozornil na seba a svoje aktivity použitím tohto slova, čím prilákal záujem verejnosti, o ktorý zaručene nestál. To je tak, keď sa veci nepoužívajú ako sa majú a tam, kde sa majú. Aby sa toto slovo nedostávalo vo frekvenčnom slovníku slovenského jazyka na čoraz vyššie priečky, stačilo by, aby štátne orgány a štátnici vždy a všade konali tak, že nebudú musieť po ňom siahnuť. To by však nesmeli samonabaľujúce sa snehové gule z kopca spúšťať tí najvyšší. Jednu vec nechápem. Keď zaznie dementi z nejakých úradných úst, jestvuje pravdepodobnosť, že sa mu aspoň niekedy môže pripísať určitá pravdivostná hodnota. Na úrovni domáceho života si nikto netrúfne nič dementovať, lebo aj jednoduchý človek vie, že je po návrate z krčmy v mierne dezolátnom stave jednou nohou v prúseri/prieseri, tak načo to zhoršovať. Táto domáca skúsenosť je podľa všetkého neprenosná. Ešte som nezažil, aby nachytaný na hruškách vystúpil pred verejnosť (stačili by médiá), posypal si popolom hlavu, k všetkému sa priznal, zatváril sa kajúcne (zaberá to) a sľúbil, že v tomto volebnom období dohodil kamarátom kšeftík za milióny či nebodaj miliardy, alebo aj klamal, naposledy.

Za vrchol dementi považujem dementi, v ktorom hovorca dementuje predchádzajúce dementi s tým, že oni naozaj nič neurobili. Jasné, kto nič nerobí, ani nič nemôže urobiť zle.

Dám vám radu, keď budete vyslovovať slovo dementi, na jeho konci pritvrďte, ak ho vyslovíte mäkko, nepomôže vám ani dementi a môžte mať na krku aj súd. Mäkké i tvrdé treba zachovať, rovnako ako cukor a bič (cukor pre vás, bič na naničhodných politikov).

 

 

Pridaj komentár