Boj o blogosféru – 1.

Na svete sú stovky miliónov blogerov. Tí píšu, píšu, píšu a ešte raz píšu. Už pred desiatimi rokmi bolo na nete, podľa analytickej organizácie Technorati Blog Search, presne 99 000 000 blogov. A od tej doby ich denne pribúda ďalších 175 000 a viac.

Čo je blog pre mňa? Kedysi v tridsiatych rokoch uplynulého storočia písal do novín známy spisovateľ – neviem či jeho meno ešte niečo hovorí dnešným obyvateľom virtuálneho sveta internetu – Karel Čapek kratučké poznámočky k dianiu okolo neho a nazýval ich sloupek. Nie je také ťažké preložiť si to do jazyka zvaného slovenský ako stĺpček, a sme doma. Forma tohto, dnes možno povedať žánru, sa stala veľmi populárnou a Čapkovi priniesla tisíce priaznivcov medzi čitateľmi ako aj odporcov medzi tými, ktorí sa pre akúkoľvek príčinu ocitli pod dohľadom jeho novinárskeho pera a cítili sa vo svojom nábobstve ohrození. Čapek v nich neváhal zakorčuľovať tak do záhonov záhradkárov, ako aj do „trafík“ predajných politikov. Preto ten zvýšený záujem. S nástupom zhoršovania vnútropolitickej i zahraničnopolitickej situácie sa mu koncom tridsiatych rokov tie stĺpčeky písali čoraz horšie – priveľa cenzorov, autorova smrť! Aj napriek odstupu desaťročí si vždy pri prečítaní akéhokoľvek blogu spomeniem na Karla Čapka.

Dnes každý počítač sveta pripojený na internet a majúci ako-tak gramotného majiteľa môže kráčať v Čapkových stopách. Osobné, mimoriadne osobité či extrémne subjektívne vyjadrenia zaplavili sféru internetu, ktorú Briti trefne už dávno nazvali blogosférou. Pocit bezhraničnej slobody, autorskej i osobnej, urobili z tejto oblasti priestor tak pre vylievanie duše, snahu podeliť sa o všetko dobré s ľuďmi naladenými na podobnej vlne, ako aj priestor, kde sa jedinec môže vykričať zo svojich postojov k čomukoľvek a ku komukoľvek (a neraz je to jediný priestor, kde tak môže urobiť!). A to je priestor, kde začína narážať kosa na kameň. Blogosféra sa totiž stala súčasťou špecializovanej oblasti publikovania, digitálnych médií a e-biznisu a preto sa rýchlo o ňu začali zaujímať zákonodarcovia. Čo si o nej myslia? Jednoducho to, že musia pre ňu platiť rovnaké usmernenia a zákon ako taký! Prečo? Blogy sa síce odlišujú od tradičných médií, ale ich obsah je konzumovaný verejnosťou a tu zákony nepoznajú výnimky. Bloger je tak vraj zodpovedný za všetko čo napíše, inak v dnešnom svete Veľkého Brata môže byť ľahko vypátraný a spomínanými zákonmi aj prenasledovaný. Ventily slobody majú v rukách totiž vždy najväčší lumpi, čo je svet svetom.

Právnici dávajú dobrú radu. Blogeri a tí čo ich texty čítajúkomentujú by sa mali riadiť zmesou slobody vyjadrovania a zdravým rešpektom k dlhej ruke zákona. Boj o blogosféru sa začal a bude čoraz zúrivejší…

 

Pridaj komentár